Exekucím se věnují média poměrně často. My vám přinášíme výběr zajímavých příspěvků do diskuse o problematice exekucí a předluženosti domácností v ČR z poslední doby.


Chudé Česko

(projekt Aktuálně.cz)
Zcela unikátní a zatím nejrozsáhlejší projekt o chudobě, zadlužování a zejména exekucích přineslo v září 2018 Aktuálně.cz. Jak to celé začalo, kdo na tom vydělal a vydělává, proč u nás běží 5 milionů exekucí. To vše a mnoho dalšího včetně více než dvou desítek příběhů můžete nalézt v seriálu s lehce provokativním názvem Chudé Česko.


Video a audio

Otisky doby: Když zazvoní exekutor
Dokument ČT ukazující na několika příbězích absurditu současného systému exekučního vymáhání a přes řadu novelizací i jeho stále přetrvávající nedostatky. V následné diskuzi téma rozebírá advokátka a bývalá náměstkyně ministryně spravedlnosti Hana Marvanová a současný prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. Oba se mimo jiné shodují na nutnosti zavedení místní příslušnosti soudních exekutorů.


Intolerance: Konečná stanice Exekuce
Dopravní podniky generují ročně stovky dětských dlužníků, což právníci označují za protiústavní. Jak je možné, že v ČR může do exekuce spadnout i šestileté dítě? Za jakých okolností se tak běžně děje? Více v dokumentu České televize z cyklu pořadů Intolerance.


168 hodin: Exekutorů ráj
Kdo má zájem na tom, aby nebyla přijata místní příslušnost soudních exekutorů, takzvaná teritorialita? Proč ji stále nemáme a exekutor tak nemůže být nestranný, nezávislý a spravedlivý? Více v pořadu ČT 168 hodin.


Exekuce
Na osobním příběhu a zkušenosti s exekučním řízením seznamuje autorka A. Culková s exekučními praktikami v Česku a v příkladech ze zahraničí se snaží české legislativě naznačit cestu z bludného kruhu. Dokument je součástí cyklu  autorských dokumentů o nejzajímavějších společenských fenoménech, Český žurnál.

 


„Oběti exekuce nemají možnost vrátit se zpátky,“ říká Andrea Culková
Dokumentaristka Andrea Culková, která natočila osobní výpověď o životě s exekucí, hovoří ve Studiu Alarm.


“V krizi mozek vypíná, za exekuce se každý stydí, lidé se z dluhů sami nedostanou”, říká Hábl
Proč u nás běží přes 4,5 milionu exekucí, co se zlepšilo, ale co je třeba ještě změnit. Koordinátor projektu mapy exekucí Radek Hábl v rozhovoru pro DVTV.


Jak se peče exekuce (Nedej se)
Film se zaměřuje se na obě strany, na poskytovatele úvěrů – lichváře – exekutory a také na ty, kteří jsou jimi nejvíce ohroženi – na staré lidi, kteří své pohledávky splácejí z už tak malých důchodů. Lidé v důchodovém věku nemohou většinou již pracovat a zvyšovat své standardy, splátky tak tvoří nedílnou část důchodu a díky zdražování jim zbývá méně a méně na základní potřeby. Zároveň je pro ně splácení věcí doživotní a nakonec jejich dluhy ještě dědí jejich děti.


Smutná mapa
Komentář Ivana Hoffmana na Českém rozhlasu Plus
Český statistický úřad nás zkraje týdne potěšil zprávou, že veřejné finance loni skončily poprvé v historii v přebytku. Výdaje státu byly o 29 miliard nižší, než příjmy.
Poté, co se polepšil stát, který dosud rok co rok dělal dluhy, by to ještě chtělo, aby prozřeli také občané. Ti dluží téměř půl druhého bilionu korun a kromě toho, že roste jejich zadlužení, také přibývá těch, kteří nesvedou své dluhy splácet.  Poslechnout a přečíst celý komentář >>


Online články

Exekuce po Česku: Pro pár korun upadnete do dluhů, z nichž se už nevyhrabete. Antisociální stát
Martin Fendrych, aktualne.cz, 5. 4. 2017
Podle údajů Eurostatu hrozí chudoba Čechům nejméně ze všech zemí EU. To jsou “velká” čísla. Ta malá ukazují něco jiného: stát netečný k chudobě. Přečíst celý článek >>

Exekucím čelí manažeři i senioři. Trápí je hlad a myšlenky na sebevraždu
Zdeňka Trachtová, Idnes.cz, 4. 4. 2017
Zvuk zvonku vyvolá okamžitě bušení srdce a nevolnost. Za dveřmi totiž může být vymahač. Lidé potácející se v dluhové pasti často trpí depresemi a šetří na jídle, z čehož plynou zdravotní problémy. Vyplývá to z výzkumu Ekumenické akademie a organizace Otevřená společnost. Paralelní projekt Mapa exekucí dokládá, že nejvíce lidí neschopných splácet dluhy žije na severozápadě Čech. Přečíst celý článek >>

Exekuce trhají českou společnost na kusy
Jaroslav Fiala, a2larm.cz, 11. 4. 2017
Rozhovor s Radkem Háblem o mapě exekucí, dluhové pasti a systémovém ždímání lidí. Přečíst celý článek >>

Život na dluh společnost očekává
Zdeňka Trachtová, idnes.cz, 10. 4. 2017
Hypotéku či auto na leasing splácí valná část Čechů. „Zadlužení je od vás společensky očekávané, ale když máte problém se splácením, tak jste v tom sami, nikdo vám pomocnou ruku nepodá,“ říká antropoložka Edit Szénássy, jedna z autorek nové studie o životě lidí v exekuci. Do dluhové pasti podle ní může spadnout kdokoli, stačí souhra nešťastných životních událostí. Přečíst celý rozhovor >>

Česká demokracie je v exekuci
Petr Bittner, denikreferendum.cz, 5. 4. 2017
Česká republika má jedny z nejpřísnějších podmínek pro oddlužení. Exekuce je vedena s každým desátým občanem České republiky. Takové situaci lze čelit jen tím, že se zbavíme mýtu o osobním selhání dlužníků. Přečíst celý článek >>